Diskuse

PhDr. Matěj Stropnický, Ž(nejen)S: A budou sochy, mozaiky a estetické pozvedání lidu

Vložit nový příspěvek

Obec má pro své občany zajišťovat čistotu a bezpečnost v ulicích či kvalitní dopravní obslužnost a ne přebírat funkce venkovní galerie.

5.9.2014 16:00 vložil Svobodní Praha 3


Informaci o „estetickém pozvedání lidu“ jsme zaregistrovali již 2. 9. 2014, kdy se na webových stránkách MČ Praha 3 objevila následující informace: „Praha 3 bude každý rok dávat dvě procenta z kapitálových výdajů svého rozpočtu na pořízení soch a uměleckých předmětů pro veřejný prostor. Novou směrnici, která má zajistit trvalé obohacování veřejných prostor o hodnotná umělecká díla, schválili radní třetí městské části,“ řekl zástupce starostky Prahy 3 Matěj Stropnický.

Hned následující den jsme k této směrnici zveřejnili naše stanovisko na webových stránkách http://praha3.svobodni.cz/clanky/obec-ma-pro-sve-obcany-zajistovat-cistotu-a-bezpecnost-v-ulicich-ci-kvalitni-dopravni-obsluznost-a-ne-prebirat-funkce-venkovni-galerie

Svobodní Praha 3 s návrhem nové směrnice nesouhlasí a v případě zvolení do zastupitelstva městské části Praha 3 se pokusí uvedenou směrnici zrušit. Částka cca. 6.000.000 Kč ročně se dá jistě využít daleko lépe ve prospěch občanů, nežli za nákup skulptury, která se po čase stane terčem vandalů a městskou pokladnu bude stát její oprava další nemalé finanční prostředky.

Svobodní Praha 3 se nebrání uměleckým dílům na území MČ Praha 3, pokud budou opravdu kulturním obohacením naší čtvrti. Svobodní Praha 3 jsou připraveni pro tato díla poskytnout pozemky, avšak úhrada děl a jejich následná správa musí pocházet ze soukromého sektoru. Doba, kdy každé sídliště bylo "obohacováno" sochou kosmonauta z veřejných peněz, je již naštěstí skoro 25 let pryč. Obec má pro své občany zajišťovat čistotu a bezpečnost v ulicích či kvalitní dopravní obslužnost a ne přebírat funkce venkovní galerie.

Svobodní Praha 3
www.praha3.svobodni.cz


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Obec má pro své občany zajišťovat čistotu a bezpečnost v ulicích či kvalitní dopravní obslužnost a ne přebírat funkce venkovní galerie.

10.9.2014 21:28 vložil Bob Čáp

Kultura ze soukromých peněz. Čili taková investice. Ta ovšem musí mít rozumný výnos.

Drazí Svobodní, vaše představa o minimálním státě je teoreticky zajímavá a legitimní, ale proč se derete do funkcí placených z veřejných peněz? Proč se dožadujete správy věcí veřejných, když v ospravedlnitelnost redistribuce nevěříte?

Čili ve světě podle Svobodných se jistě dá každý milion využít lépe ve prospěch občanů. A to tak, že se ty peníze vůbec nevyberou - tedy více peněz bohatým, méně peněz všem.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Obec má pro své občany zajišťovat čistotu a bezpečnost v ulicích či kvalitní dopravní obslužnost a ne přebírat funkce venkovní galerie.

12.9.2014 19:59 vložil Tomáš Štampach

Vážený Bobe Čápe,
děkuji za Váš příspěvek. Proč se dožadujeme správy věcí veřejných je snad naprosto zřejmé. Právě proto, že se nám současný "přerozdělovací" stav nelíbí a rádi bychom ho změnili. Jsme přesvědčeni o tom, že náš koncept přinese opravdu více peněz všem a ne jen pouze jedné skupině obyvatelstva. To, že Vy máte jiné vnímání "světa" naprosto respektuji a cením si toho, že Váš komentář je psán slušnou formou a bez urážek.
Tomáš Štampach, Svobodní Praha 3


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Obec má pro své občany zajišťovat čistotu a bezpečnost v ulicích či kvalitní dopravní obslužnost a ne přebírat funkce venkovní galerie.

23.9.2014 16:43 vložil Ivo Hury

Mně to připadá absolutně směšné a opravdu vedoucí k pochybnosti, kam zase tyto peníze půjdou? Praha 3 svou nedávnou akcí - vyházejte lidi z podkroví - vytlačila velké množství aktivních umělců, kteří v těchto prostorách měli malonákladové ateliery a teď bude řešit, že bude ulívat někam 6 milionů? Proč prostě Praha 3 nezačne s tím, že bude v první řadě město pro lidi? Pro všechny - a ne pro pár vyvolených developerů, kteří potřebují prodejný artikl, takže se demolují prostory, kde umělci vždy přebývali. Kudy chodím, tak vidím prázdné ateliery a polo sklepní prostory. Vše k mání přes vybrané realitní společnosti za ceny, které nikdy nikdo nepoplatí! Umělci je ale využívat nemohou. Občanská sdružení jakbysmet. Galerie nikde ani jediná. O čem to je celé? Praze 3 nejde o to vnést umění do Prahy 3, ale pouze na vybraná místa distribuovat legálně částku 6 milionů korun. To je celé. A pokud to tak není, pak nechápu celý sled kocourkovských akcí, které v posledních letech pracně budovaly přesný opak toho, co se zde snaží nyní záplatou Praha řešit.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama