Diskuse

O fontáně na Jiřáku a sporu o ni

Vložit nový příspěvek

Re: Re: Re: Re: Re: Fontány

18.9.2014 12:05 vložil Jirka Ptáček

Ahoj Matěji,
oba víme, že poslední verze plánů na renovaci náměstí je 14 let stará a v podstatě neaktuální.
Zatímco tehdy radnice udělala soutěž a získala stavební povolení bez většího zapojení veřejnosti a stavba byla málem v tichosti realizována, tak aktuální vedení zcela správně začalo veřejnou debatou. Nemyslím tím tu jednu událost ve škole na Jiřáku, ale celé to období, kdy se k veřejnost vyjadřuje různými cestami a získává informace o tom, co všechno by se tam mohlo uskutečnit.

Snažit se z toho dělat politiku a očerňovat kohokoliv původním plánem vytaženým z šuplíku mi přijde zbytečné politikaření. Oba navíc víme, že tehdejší vedení radnice je už dávno rozptýlené, nebo dokonce kandiduje za subjekty z opačného politického spektra.

Tedy mě přijde logické začít tam, kde se v minulosti skončilo - nad posledním známým návrhem. To se stalo. A myslím, že je všem jasné, že ten návrh se bude muset změnit, nebo dokonce udělat novou soutěž.

Nicméně právě nad touhle debatou se ukazuje řada vzájemně protichůdných požadavků veřejnosti. Třeba zachovat zeleň ve stávajícím rozsahu. Současně posílit funkci náměstí s dostatečným prostorem pro farmářské trhy a jiné akce. Zatímco před 14 lety kašnu bez diskusí málem zbourali, tak dneska se prostě o ní normálně diskutuje. A je to dobře.

Sám patřím do té generace, která se, jak s oblibou uvádíš, “v kašně cachtala”. Opravdu jsem se tam osobně cachtal. Trochu mě zaskočilo, jak je ta kašna pro některé lidi důležitá a naprosto to respektuji. V podstatě mám radost, že se lidi začali vyjadřovat k dění kolem sebe. Jak jsem psal v úvodu, to zapojení lidí je pozitivní - změna.

Tedy netahejme do toho zbytečně politiku. Kašna není věcí pravicového, či levicového vidění. Stejně jako se tomu děje u jiných náměstí, měla by se zde udělat nějaká anketa a hledat nejlepší řešení.

Osobně bych kašnu neboural. Otevřeně přiznávám, že můj vztah k ní není nějak zásadní. Současně respektuji, že se lidem líbí. Navíc si jsem vědom ekonomického aspektu – takovouto kašnu bourat a budovat zde jiný vodní prvek by nebyla žádná legrace.

Jirka


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama